Pytania i Odpowiedzi: Żeby inni byli wobec ciebie uczciwi …

Niektóre pytania, które dostaje od czytelników po prostu rozbrajają swoją naiwnością i szczerością. Na przykład to:

Jak pisać w biznesplanie nieprawdę, żeby nie zostało to zauważone?

Przysięgam, czasami przecieram oczy, żeby mieć pewność, że dobrze rozumiem co czytam. Wiem, wiem – wielu ludzi oszukuje, temu się już tak strasznie nie dziwię, choć ubolewam. Ale na ogół się do tego nie przyznają otwarcie. No i myślałam, że mam na tyle dobrą markę wyrobioną, że czytelnicy już wiedzą, że ja w oszustwach nikomu pomagać nie będę…

A więc prosta odpowiedź na początek, na wszelki wypadek, bo niektórzy nie zdają sobie sprawy: takie naciąganie prawdy w dokumentacji, to oszustwo finansowe.

Teraz trochę bardziej skomplikowana odpowiedź:

Czy w ogóle warto pisać nieprawdę, szczególnie w planie biznesowym? Co ci to daje? Chcesz oszukiwać samego siebie? – To tak jakby stworzyć mapę samochodową, na której odległości są wyssane z palca, a niektóre drogi zaznaczone na mapie, tak naprawdę w ogóle nie istnieją. Czy ty chciałbyś się posługiwać taka mapą? I takim biznesplanem? Krzyż na drogę – nie zdziw się jak zapędzisz się właśnie w taki ślepy zaułek, jak nieistniejąca droga na mapie, która wiedzie do nikąd.

A może chcesz trochę nakłamać, żeby uzyskać pożyczkę w banku? Bo wiesz, że jak napiszesz prawdę to ci jej nie przyznają? To przecież oszustwo finansowe – i to KARALNE! Może ci się udać, oczywiście, ale może ci się noga powinąć i będzie wielki problem.

A może nie boisz się ryzyka? Może ci się nawet udać naciągnąć bank na pożyczkę, bo nie oszukuj się, to się właśnie nazywa “naciąganie”. Nie ma moim zdaniem NIC gorszego niż budowanie swojej przyszłości na kłamstwie. Czy będziesz w stanie wymagać, żeby inni byli wobec ciebie uczciwi skoro w duchu sam wiesz że ty jesteś kłamcą?

Kluczem do sukcesu firmy jest uczciwość i spójność wewnętrzna. Bez tego wszystko się rozpada, bo stoi na kiepskich fundamentach. Spójność wewnętrzna polega na tym, że robisz to co jest zgodne z twoimi wartościami niezależnie od tego czy inni to zauważą czy nie. Pamiętaj, że najważniejszą osobą, która zauważa brak twojej spójności wewnętrznej jesteś TY. Skutki takiego wewnętrznego braku spójności są nieobliczalne – niestety niewiele osób sobie zdaje z tego sprawę (i to jest jednym z głównych powodów dlaczego tak wielu ludziom się kiepsko powodzi).

Lubisz to? Zostańmy w kontakcie!

Chcesz wiedzieć kiedy pojawi się nowy artykuł albo nagranie?

Twoje dane są bezpieczne - ja też nie cierpię spamu!

6 Responses to “Pytania i Odpowiedzi: Żeby inni byli wobec ciebie uczciwi …”

 • Marek

  Masz rację jak się samemu nie wierzy w to co się robi, to trudno przekonać innych.
  Jeśli chodzi o przekonywanie to Anthony Robbins w swojej książce Nasza Moc bez granic chyba najlepiej to opisał.

 • Wieslaw

  Nie rob tego drugiemu, co tobie nie mile.

 • Jozef

  Wielu Polaków wyleciało ze współpracy z Google Adsense właśnie przez nieuczciwość. Dawali tak zwaną pracę która polegała na seryjnym klikaniu w reklamy. Zarobek był oczywiście marny i urywał się wraz z wykryciem oszustwa.

 • Marek

  Witaj Wando dawno od Ciebie nie ma zadnych informacji napisz czy wszystko w porzadku
  pozdrawiam
  Marek

  • Dziękuję Marku za pamięć.
   Wszystko w porządku, tylko przerwa.
   Już wkrótce się uaktywnię :)

 • Marek

  Dziekuje Wando ze odpisalas,naprawde sie martwilem co sie dzieje
  slonecznie pozdrawiam i zdrowia zycze
  Marek

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *